Számos vírusirtó (például az ESET, az F-Secure, a Norton, a Panda, a Trend Micro) rendelkezik kémprogramok elleni védelemmel, de azért óvatosságból sokan használnak külön kémirtót is - a paranoiásabbja akár többet is. Nagy népszerűségnek örvend az ingyenes eszközök mezőnyében például a SpyBot SD, a LavaSoft Adaware és a Spyware Terminator. Azonban vannak érdekes esetek, amikor jobb, ha távoltartjuk magunkat az ingyenes programoktól, sőt előfordul, hogy egy Terminator nem "az a" Terminator.
A kémprogram mind a magánemberek, mind a cégek számára igen veszélyes. A magánemberek bizalmas adatai zsarolásra lehetnek alkalmasak, illetve nevükben, adataikkal visszaélve különféle bűncselekményeket követhetnek el, illetve jelszavaikat és a banki adataikat eltulajdonítva anyagilag is megkárosíthatják őket. Cégek esetében az eddig felsoroltak mellett a szellemi tulajdont, szabadalmakat, technológiákat és a konkurencia számára hasznos üzleti titkokat veszélyeztetik a kémprogramok.
Ha ellenszert keresünk, nem minden kémirtóként megjelölt program fog megvédeni minket, hiszen ezek között is akad megtévesztő alkalmazás szép számmal: például a SpyFalcon, a SpyAxe vagy a SpySheriff. Bár egy ilyen csalárd program azt állítja magáról, hogy eltávolítja a kémprogramokat, azonban ez nem igaz. Jobb esetben csak hatástalan, rosszabb esetben hamis riasztásokat produkál, hogy az ijesztgetéssel a szoftver fizetős verziójának megvételére bírja rá a szerencsétlen próbaváltozatot használó áldozatot. A legrosszabb esetben pedig a hamis kémirtó maga a kémprogram, és pontosan ő lopja el az adatainkat.
Nemrég olvastam egy fórumon, hogy a Spyware Terninator nem jó, csaló program, vigyázni kell vele. Eléggé meglepett a dolog, ezért haladéktalanul a Spywarrior weblapra siettem, ahol egy óriási lista található a csalárd, álkémirtókról. Jé, a listában tényleg ott a Spyware Terminator, hmm - egy pillanatnyi tanácstalanság érződik, de aztán jön megvilágosodás. A gyártó honlapja nem a jól ismert www.spywareterminator.com, hanem egy holland oldalra mutat. A táblázat kommentjében pedig egyértelműen leszögezik, ez program valóban nem az a bizonyos program, csupán névazonosságról van szó.
Jótanácsként érdemes megjegyezni, hogy a névtelen, újonnan megjelent védelmi csodaprogramokat ne a saját bőrünkön próbáljuk ki. Használjunk inkább neves, a teszteken jól teljesítő, a szakmai fórumokon széles körben elismert, illetve megbízható és elérhető hivatalos gyártótól származó biztonsági programokat, akik magas színvonalú teméktámogatást is nyújtanak.
zvaragabor 2007.11.12. 20:10:08
Csizmazia Darab István [Rambo] · http://antivirus.blog.hu 2007.11.13. 10:44:38
Köszi az észrevételeket, legjobban a "az ESET NOD32 Antivirust ki kellett kapcsoljam, mert szinte mindegyik fájlra riasztott" mondat tetszett :-D
Munkahelyi környezetben, illetve érzékeny (banki, kormányzati, stb.) adatok esetén biztos, hogy nem ingyenes, hanem csak és kizárólag fizetetős kémprogram ellenes alkalmazásokat kell választani, ilyen például a SpySweeper és a CounterSpy.
zvaragabor 2007.11.13. 15:05:02
zvaragabor 2007.11.13. 15:34:54
Végülis a nodnak ez a dolga, riasszon a módosult/létrhozott/végrehajott kártékony fájlokra.
Csak megjegyeztem, mert elég zavaró volt, hogy visszaállítottam a fájlt a karanténból, nod meg belekontárkodott a dolgaimba. :)
Csizmazia Darab István [Rambo] · http://antivirus.blog.hu 2007.11.13. 15:40:02
Értem én, tökéletesen értem :-))))
lacibacsi153 2008.11.07. 15:54:18
Találtam egy kisméretű antispyware progit.
Hamis-e?
PC Tools Spyware Doctor 6.0
Köszönettel: Lacibácsi
Csizmazia Darab István [Rambo] · http://antivirus.blog.hu 2008.11.08. 10:56:36
A PC Tools SD egy valódi cég valódi terméke :-)
Használhatod bátran, itt van egy kis info róla:
www.pcworld.hu/forum/index.php?showtopic=11953
reviews.cnet.com/security-and-encryption/pc-tools-spyware-doctor/4505-3688_7-32305499.html
lacibacsi153 2008.11.09. 11:29:15