Ha feltennénk a kérdést, vajon mindenki alaposan elolvassa-e a szoftverekhez mellékelt felhasználói szerződést, nem kellene felnyújtott karerdőtől tartani. Mindenesetre kipróbáltunk egy érdekes megoldást, ahol némileg automatizálva hamar kiderülhetnek a szerződésben szereplő nagyobb disznóságok.
Az EULAlyzer a SpywareBlaster készítőinek munkája, és nyilván ők is megtapasztálták, vannak esetek, amikor a kilométer hosszú felhasználói szerződés (End User Licence Agreement) apróbetűs részeibe kétes dolgokat bírnak elrejteni a fejlesztők. Aztán ha kiderül, hogy nem túl etikus vagy nem egészen tisztességes dolgokat művel az adott szoftver, akkor széttárják a karjukat: Hja kérem, a felhasználó elfogadta, a felhasználó kattintott, mi nem tehetünk semmiről.
Mint a nevéből is kikövetkeztethető, az EULA-t (End User Licence Agreement / végfelhasználói licenc szerződés) képes átfutni, s abból a gyanús szavakat, mondatokat kiemeli. Így nem kell fáradni a sokszor többszáz soros szövegek átolvasásával, amit a legtöbben soha nem is tesznek meg.
Ez most tiszta, de sose felejtsük el, egy telepítőben - különösen ismeretlen programnál, vagy ismert program kétes helyről való letöltésével kockáztatjuk, hogy az már esetleg kártevőt is tartalmazhat
Vicces módon ez az EULA sem kerülhetne be a Guiness rekordok évkönyvébe, mint a legrövidebb licenc szerződés
Ennek persze több oka is lehet, mint például a nyelvtudás teljes hiánya, de azért közepes angol tudás birtokában is beleütközhetünk néhány olyan kacifántosan megfogalmazott kitételbe, ami az értelmezést egyáltalán nem segíti. És persze ott van még a jó öreg lustaság is, rákönyöklünk a Next gombra, és minden mindegy alapon települ fel az illető program.
Akár egy víruskeresőhöz, rendszeres adatbázis frissítések jelennek meg
A program képes kimásolni a szerződés szövegét a telepítőből, de természetesen kézzel is beilleszthető a szöveg a vágólapon keresztül, ez utóbbi akkor lehet hasznos, ha például az EULA részletei csak a weben, online érhetőek el.
Most épp egy Macromedia szerződés van a munkapadon
Csak két közepes fokú figyelmeztetést kapunk, rendbenlévőnek látszanak a dolgok
Az analízis eredménye a készítőknek is elküldhető a programból, ami egyrészt egy folyamatos visszajelzés a számukra, ami hasznos a fejlesztéshez, illetve akkor is profitálhatunk belőle, ha valamilyen problémás szöveggel találkozunk, ami feladja az értelmezési leckét, vagy nagyon gyanúsnak tűnik.
Próbaképp betöltöttük a MyWebSearch licencét is, és jól láthatóan nagyságrendekkel több és mélyebb warning keletkezett
Bár a program használatának vannak gyenge pontjai: csak angol nyelvű szerződéseket elemez, nem pótolja a profi szakértelemmel rendelkező szoftverjogászokat, továbbá a hazug szoftverlicencek elemzésével csak a telepítés után döbbenünk rá a valóságra, azért sok esetben valóban hasznos lehet az átlagfelhasználók számára, és ráadásul folyamatos frissítések is érkeznek a programhoz, működése pedig villámgyors. Mi a program ingyenes változatát nézgettük, de fontos megemlíteni, hogy létezik egy fizetős PRO verzió is, amihez már folyamatos technikai supportot is biztosít a gyártó.
A szerződések beküldésével magunk is segíthetjük a fejlesztést
Egy összesített statisztikai nézetet is lekérhetünk az eddigi elemzéseinkről
Ide kívánkozik egy story a múltból, H. Kovács történetei következnek ;-) Egyik korábbi munkahelyemen komoly szövegszkennélési munkák néztek ki, sokezer oldalas mérnöki tanulmányok beolvastatása és karakterfelismerése volt a cél. Engem küldtek a szoftvert előzetesen megnézni, ahol nemes egyszerűséggel azt kértem a bemutatón, csapjuk fel a karakterfelismerő szoftverhez mellékelt gépkönyvet valahol, és azt olvastassuk be. Várakozásom ellenére nem lett se 100%, se 99%, valahol csak a kilencven százalék körül volt. Belegondoltam, hogy egy átlag titkárnőnek begépelni egy adott, akár számoszlopokat és képleteket is tartalmazó oldalt mennyi idő lenne, és egy beszkennelt oldalon milyen munka lenne az ellenőrzés, hogy hibamentes legyen. Ennek függvényében úgy döntöttem, nem javaslom főnökeimnek, hogy vásároljuk meg az akkor igen borsos áru programot.
Ezzel rímel egy picit "amikor a hóhért akasztják" címmel - a fentiek fényében - a kellően rosszindulatú ;-) blogíró nem bírja ki, hogy magának az EULAlyzernek a licencét is meg ne vizsgáltassuk a programmal, íme az eredmény ;-)
Végezetül ezúton köszönjük Mrszitya nevű olvasónknak, hogy figyelmünkbe ajánlotta ezt a programot. Ha az olvasók közül valakinek van mélyebb tapasztalata ezzel a szoftverrel, vagy hasonlót ismer, amit érdemesnek tart a többiek figyelmére, az bátran kommenteljen!
Krisoft · http://krisoft.blog.hu 2009.01.26. 17:33:56
lacalaca · http://cydonia.blog.hu 2009.01.26. 19:14:37
Mindenesetre hasznos lehet olyanoknak, akik egyáltalán felfogják, mit jelent az "I accept" gombocska, az installer lassításán kívül.
Laciii 2009.01.26. 19:17:33
dArKhAlF 2009.01.26. 20:56:33
nyalógép 2009.01.26. 21:11:02
Több évvel ezelőtt rábeszélésre naívan regisztráltam egy német webáruházhoz, mint utólag kiderült úgy szólt a szerződés, hogy ha nem vásárolunk évente valamit akkor 99Euro tagdíjat vagyunk kötelesek fizetni. .[sternesammer.de] volt.
Azóta ezt mint szót is kitörölték a google-ról.
baliquez 2009.01.26. 22:06:57
Perillustris 2009.01.26. 23:10:50
misc · http://misc.blog.hu 2009.01.26. 23:23:36
2009.01.26. 23:44:16
Az átlag programoknál mind1 mit vésnek bele, úgysem pakolnak olyat hogy pl. Amennyiben telepíted minden nap román vendégmunkás megerőszakol, miközben egyet orálisan elégítessz ki miközben azt kell mondanod, hogy "Ó míly csodás teazsúr!"
Az olyanoknál, mint webshop, stb a felhasználási feltételeket egyszer illik átnyálazni és aki neten vásárol ezt 99%ban meg is teszi.
És különben is, olvasol vmit amit ez a gyík program kiemel, és ezért nem fogsz dvd nézni, vagy word-t használni? Esetleg vindózt telepíteni?
Kétlem...!
Fölösleges ez a program, annak jó csak, aki a közértben is ráköt az alkalmazott fejű csókára, hogy figyeljé ez a kenyér csak 95 dkg há hüjének nézel engem vagy mi van, mi, sz*rt akarsz eladni?!
2009.01.26. 23:47:08
Majd elégedetten távozol azzal a tudattal, hogy 3 tejen, 1 kenyeren és 20 dkg párizsin spóroltál majdnem 80ft.-t. :D
Kérdés megérte-e az a 2-3 óra!
Androsz · http://wikipedia.blog.hu/ 2009.01.26. 23:50:00
Egyébként rendes országban nekem nem is kellene azzal foglalkoznom, hogy a termékre írva van-e valami riasztó. Azt ugyanis, ha a kereskedőben nem bízunk meg, már elbírálta volna az importőr, a behozatalhoz szükséges engedély megszerzésekor az illetékes ellenőrzés, a szúrópróbaszerűen dolgozó minőségvizsgálók, tisztiorvosi szolgálatok és fogyasztóvédők is. Nekem nem kell mindenhez értenem, arra lenne ott az állam.
Az EULA pedig egy kalap szar, miért is kellene sokáig olvasgatni? Jogászok szülték, és mérget vehetsz rá, hogy az alapján bármit rádbizonyíthatnak, valamint az elenkezőjét is, akár egyszerre. És ha nem tetszik, akkor mihez kezdj? Kell a program, nem? Már az is művészet, hogy egy tényleg működő programot találj a feladatra, még a jogi maszlagot is számításba kellene venni? Lehet, hogy eladom benne a házamat, de már eleve arra a reményre építünk, hogy a szerződést kiötlők és veled aláíratók talán sosem fognak tudomást szerezni arról a botlásodtól, hogy használatba vetted a programjukat. Tudjátok talán, hogy milyen szabályok vonatkoznak azokra, akik a biciklijüket az üzlet elé láncolva hagyják, amíg bemennek egy doboz cigiért? Vagy azokra, akik a parkoló kocsitól távolabbi automatához mennek jegyet venni? Vagy ha a villamoson akkor sem ülsz le, ha van üres hely? Nem? És mégis megteszed bármelyiket, igaz-e?
Bambano 2009.01.27. 00:07:00
2009.01.27. 08:03:34
Perillustris 2009.01.28. 00:23:11
Perillustris 2009.01.28. 00:26:17
Különben a hasonlat arra volt reakció, hogy 'baliquez' mindenképp telepíti a programot.
dis 2009.01.30. 11:39:23
én is olvasok cimkéket! [EULA-t kevésbé:)]
jó példa a mustár: többnyire van olyan ami vízből, mustármagból, ecetből és fűszerekből áll és többen amiben már van tartósító ésvagy ízfokozó ésvagy mesterséges színezék stb.
egyszer kiolvasom, utána már csak azt veszem.
@fireman4
egy csomó freeware-nek van EULA-ja. pl.: spybot sd
Csizmazia Darab István [Rambo] · http://antivirus.blog.hu 2009.02.23. 10:27:36
index.hu/tech/net/2009/02/23/1251687/