Adathalászok lakat alatt

2022. július 05. 09:51 - Csizmazia Darab István [Rambo]

Az adathalászat amúgy is egy komoly bűncselekmény, ám igazán visszataszító formája az a mód, amikor szerencsétlen, kiszolgáltatott, bajban lévő emberek megsegítését ígérik a csalók, ám ehelyett a segélyre várók számláit ürítik le.

Az orosz-ukrán háború még inkább felpörgette a kibertámadásokat, mert ezt megelőzően is volt belőlük jócskán.

Már a háború kezdetén, márciusban is írtunk azokról az átverésekről, visszaélésekről, amelyben hamis adományozási felhívásokkal igyekeztek kihasználni a csalók a jóhiszemű felhasználók segítőkészségét, együttérzését, sajnálatát.

Ezúttal az ukrán kiberrendőrség ütött rajta egy olyan bűnbandán, amely több, mint 400 adathalász oldalt hozott létre. Ezeken azt hazudták, hogy a weboldalak célja, hogy az EU nevében pénzügyi segítséget nyújtsanak a háborús helyzet miatt rászoruló ukrán állampolgároknak. Valójában az adakozók pénzügyi adataira utaztak, és a megszerzett személyes és bankkártya adatok birtokában megkárosították a felhasználókat.

A teljes kárt 100 millió hrivnya, vagyis nagyjából 1.3 milliárd forintnak megfelelő összeget loptak el a számlákról, a károsultak száma pedig meghaladja az ötezret. A kártékony weboldalakra mutató linkeket e-mail spamként, SMS üzenetben terjesztették, de a közösségi médiákban is, hamis reklám bannerekkel, illetve keresési találatok mérgezésével is terítették ezeket.

A 9 személy letartóztatásáról a rendőrség videófelvételt is közölt a legnagyobb videómegosztó oldalon, ahol számítógépeket, mobiltelefonokat, bankkártyákat és készpénzt foglaltak le a gyanúsítottaktól. Jevgenyij Doroganov, a Kiberrendészeti Osztály egyik vezetője szerint az elkövetők akár 15 év börtönt is kaphatnak.

Külön érdekessége a felvételnek, ahogy egy több ponton záródó fém biztonsági ajtót nyitnak fel, mint egy halkonzervet, de az is meghökkentő, milyen spártai, lepukkant lakásban dolgoztak a bűnözők.

Az adathalászat mértéke egyébként folyamatosan növekvő tendenciát mutat, és természetesen a pénzügyi területet célzó átverések vezetik a listát. A korábbi posztunk végén összefoglaltuk azokat a fontos tudnivalókat, amelyekkel megelőzhetjük, hogy ehhez hasonló módszerekkel átverhessenek bennünket.

Röviden ehhez óvatosság, biztonságtudatosság és egészséges gyanakvás is szükséges, és az ott leírt ma is aktuálisan érvényes részletes jótanácsokat pedig érdemes jól az eszünkbe vésni, na meg a netes tranzakciókhoz kizárólag virtuális kártyát használni.

Szólj hozzá!

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása