Nem igazán mutat szebb képet az évről évre közreadott Nordpass jelszavakkal kapcsolatos idei 200-as listája sem. Bár mindenki tudja, hogy a qwerty, a password és az 123456 nem igazán felel meg semmilyen biztonsági kritériumnak, népszerűségük ettől függetlenül látszólag töretlen.
Minden év novemberében kerül kiadásra ez a leggyengébb jelszavak összesítő listája, amelyet most hatodik alkalommal tett közzé a Nordpass. Az elemzésük alapja egy 2.5 TB-os adatkészletből származik, amelyet több különböző forrásból, lopott, kiszivárgott jelszavak listáiból gyűjtöttek össze a darkwebről.
A lista csak olyan friss elemeket tartalmaznak, amelyek egy éven belül szivárogtak ki.
Az első helyen álló 123456 megőrizte tavalyi győztes pozícióját. A világszintű eredmény statisztikai táblája mellett lehetőségünk van 35 különböző ország szerint is szűrni az eredményeket, így összehasonlíthatjuk a tavalyi és idei magyar élmezőnyt is.
A jelszavak primitívsége abból a szempontból is meglepő, hogy már kismillió jelszószéf alkalmazás érhető el, amelyek kényelmesek és biztosítják az erős egyedi jelszavak biztonságos védelmét anélkül, hogy mindenre emlékezni kellene.
És ha már jelszó, akkor érdemes az ügyfélkapus belépést még idejében elvégezni azoknak, akik az ügyfélkapu+ szolgáltatást szeretnék igénybe venni. Ha valaki nem kíván a DÁP-ra (Digitális Állampolgárság) regisztrálni, akkor érdemes még 2025. január 15 előtt az Ügyfélkapu+ módra váltani, ugyanis a határidő lejárta után már csak DÁP-ra lehet váltani.
A mellékelt videó részletesen bemutatja az Ügyfélkapu+ váltást.
A dolog lényege, hogy ehhez szükséges egy kétfaktoros autentikációs app használata, ehhez például az ESET Secure Authentication alkalmazás, vagy egy másik lehetséges megoldásként a Google Hitelesítő is használható. Ehhez mindössze be kell olvasni az ügyfélkapun megjelenő QR kódot, és a generált kódot begépelni a weboldalon. Ettől kezdve az Ügyfélkapu+ belépési lehetőséget használva már egy megerősített védelmet kapunk.