Lépjünk ezredszer is ugyanabba a folyóba

2025. április 09. 12:03 - Csizmazia Darab István [Rambo]

Egy egész generáció felnőtt már 39 év alatt, amióta a nulladik kilométerkőnek tartott 1986-os Brain vírus széles körben terjedve végigfertőzte a világ akkori IBM PC kompatibilis számítógépeit. És hogy mennyit tanultunk vagy sem a vírusok történelméből, ezügyben tartottunk már egy igen tanulságos görbetükröt magunknak.

Ebben a csokorban az ismert fájl típusok megjelenítésének idióta módon alapértelmezett tiltását is ismertettük, amely 2000-ben a "Love-letter-for-you.TXT.VBS" fertőzéssel szórta telibe a világot, míg egy év múlva az "AnnaKournikova.jpg.vbs" próbálkozott be újfent ugyanezzel a technikával, és közismerten megint csak nagy pusztítást végezve.

Épeszű fejlesztőknek ez 25 év alatt lehetett volna már egy olyan "Aha" élménye, hogy a piedesztálra emelt szent felhasználói élmény jaj nehogy sérüljön elve ne legyen már fontosabb, mint maga a biztonság. Ja nem ide ;-)

És a történet folytatása is jól ismert lehet sokak számára: azóta is rendre jelennek meg ugyanilyen típusú támadások kártékony .VBS vagy .EXE fájlokkal, azóta is rendre beleesnek a csapdába JPG képre számító felhasználók, és azóta is nagy ívben tesznek a fejlesztők elejét venni az ilyen primitív okok miatt zajló incidenseknek: deafult állapotban rejtett a beállítás? Jól van ez így.

Sőt, mindmáig a Windows 11-ben is rejtett ez, még "sőtebb": az OSX alatt is dettó, vagyis érdemes az új gép birtokbavételénél ugyanezt az alapértelmezetten rejtett beállítást inkább láthatóra változtatni, ha ezt "hasznosnak találjuk". A különféle platformokra kínált vírusvédelmi megoldások persze blokkolják az ilyeneket, csak ezeket nem mindenki használja.

És akkor ennyi előzetes köntörfalazással kombinált felvezető után innen dobbantunk a mai témára, ami hogy, hogy nem, éppen ezt a fent említett fonalat viszi tovább. A hogyan lehet újabb bőrt lenyúzni ugyanarról verseny aktuális nyertese a WhatsApp for Windows asztali alkalmazása. Ahol az elküldött fájlmelléklettel a fenti trükköt el lehet játszani, köszönhetően a CVE-2025-30401 sebezhetőségnek.

Itt a MIME fejléc alapján történő fájltípus ellenőrzés helyett mindössze a melléklet kiterjesztése alapján zajló "felismerés" történik, a hatása természetesen a szokásos: jelen esetben a kattintás után kártékony kódfuttatás.

Megvédhet bennünket ebben a helyzetben a naprakész vírusvédelem, illetve mivel az ismertetett hiba a régebbi Whatsapp verziókban fordul elő, így a frissítéssel is sikeresen bezárhatjuk az ezt kihasználható sérülékenységet, ha a 2.2450.6-nál újabb, már javított változatot telepítünk.

Az .EXE nem kép, és a kép nem futtatható .EXE - hímezhetjük a konyhai falvédönkre. Mindenesetre 2025-ben a fájl típusok megfelelő vizsgálatának lespórolása - amikor a jellemzően erős gépeinken alig pár perc alatt lefut egy ransomware titkosítás - ez nem igazán jó fejlesztői hozzáállás.

1 komment

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Terézágyú 2025.04.10. 13:15:46

Teljesen igazad van - de nem veszel figyelembe egy dolgot: a jelenlegi felhasználók nagy többségének semmit nem mond az, hogy a fájl "kiterjesztése". Hozzátehetjük: a mérete se. Mármint, hogy mennyi helyet foglal el. Kit érdekel ma már? Vagy éppen egy kép pixelmérete. Ki foglalkozik vele?

Ez csak a régi felhasználókra jellemző, hogy egy fájlnál azonnal nézzük, hogy milyen típusú, mekkora a mérete stb.
Még meg is tudjuk saccolni előre, hogy ekkora pixelméretű kép jpg-ben kb. ennyi lesz. Az új felhasználókat az ilyesmik nem érdeklik.

Szerintem is LÁTSZÓDJON már a kiterjesztés... de a sok felhasználó rá fog kattintani az exére is...

És igen, ugyanez a helyzet az emailes csalókkal. Ha az összes levelezőrendszer NEM a küldő nevét írná ki (sőt: kvázi csak azt!), hanem az emailcímét, akkor csak feltűnőbb lenne, hogy a "Nemzeti Vámhivatal" nevű feladó valójában "01mnsj76qwe@hotmail.com"...
süti beállítások módosítása