Komoly lépéseket terveznek a közösségi oldalakon előforduló káros jelenségek ellen Facebook és a MySpace üzemeltetői. A veszélyek közül nemcsak a vírusfertőzések és csalások elleni küzdelmet, de az etikátlan hirdetések, kéretlen és kémkedő reklámok, szexuális és egyéb bűnözők elleni hatékonyabb fellépést is szorgalmazzák.
A tervek szerint ilyen lépéseket fontolgatnak a fiatal korosztály védelmében:
- a céges szolgáltatások adatkezelési gyakorlata legyen biztonságos és betartott
- a dohány és alkohol hirdetéseket tartsák távol a fiatalkorúaktól
- a nemkívánatos csoportokat (öngyilkosságra bátorító, vérfertőzéssel vagy pedofíliával kapcsolatos, terrorista és egyéb törvényileg vagy etikailag kifogásolható) haladéktalanul távolítsák el
Technikailag mindenesetre nehéz elképzelni, hogyan ellenőrizhető valaki, hogy csak a valós életkorát gépelhesse be. Arról nem is beszélve, ha a rendszer csak azt figyeli, a gyerekkorú (vagy ilyen adatokkal bejelentkező) ne adhasson ki figyelmeztetés nélkül személyes adatot felnőttkorúnak, ez korántsem tökéletes: hiszen ehhez elég a pedofilnak magát gyerekkorúnak regisztrálni (a beszámolók szerint éppen ezt szokták tenni), és máris megkaphatja a másik fél adatait.
A részletesebb adatok ismeretének hiányában úgy látjuk, a megalkotandó szabályozás nem lesz tökéletes és kijátszhatatlan - mert hogy ilyesmi nem létezik - de talán kijelöli az utat, merre érdemes figyelni, szigorítani, ellenőrizni, naplózni - és legalább megpróbálnak valamit tenni, ami méltánylandó.
Végül ha még azt is sikerülne elérni, hogy mindenki naprakészen frissített operációs rendszer, valódi kétirányú tűzfal, valamint vírus- és kémprogram elleni védelem mögött üljön, ez nagy lépés lenne a kártevőmentes internetezés felé. Amiben az antivírus cégek tudnak segíteni, az például a kedvezményes diáklicencek biztosítása.
Egy biztos: a biztonságos internetezésre való nevelés, oktatás a legfontosabb és leghasznosabb, amit gyermekeinknek átadhatunk.
Csizmazia Darab István [Rambo] · http://antivirus.blog.hu 2009.08.03. 09:44:30
hvg.hu/itthon/20090803_gyerekmodellek_portfolio_casting.aspx?s=hk