Ha valakinek csak egy apró kétsége is lett volna afelől, vajon ezt a hírt kihasználják-e a netes bűnözők, akkor ezennel meg is érkezett a válasz: igen, ezt is, akárcsak mindent és bármit.
Rengeteg álhír igyekszik az emberek kíváncsiságára építeni a közösségi média platformokon, például az Instagramon, a TikTokon vagy a Facebookon, ahova újabban számos mesterséges intelligencia által generált hamis képet töltenek fel.
Az ilyen manipulált cikkekbe, bejegyzésekbe pedig olyan linkeket mellékelnek, amelyek a gyanútlan felhasználókat átirányítja különféle rosszindulatú webhelyekre, ahol adathalászattal vagy kémprogramok, vírusok terjesztésével igyekeznek megkárosítani az áldozatokat. Egyes esetekben a rejtett kód felhasználói beavatkozás nélkül, azaz külön kattintás nélkül is lefuthat a háttérben.
Szakértők most arra figyelmeztetnek, hogy nagy számban bukkantak fel mérgezett keresőmotor találatok is, arra számítva, hogy most sok embert kiemelten érdekelhet a Pápa halála és az új egyházi vezető kiválasztásával kapcsolatos információk.
Azt már a korábbi beszámolók is megerősítették, hogy a kiberbűnözők szívesen fizetnek azért, hogy rosszindulatú webhelyeiket a legális keresési eredmények között helyezhessék el, alaposan megtévesztve ezzel a felhasználókat. Most például olyanra is akadt példa, hogy a Tiktokon egy hír arról szólt, hogy állítólag nem is halt meg a Pápa, az erről szóló értesülések hamisak.
Emellett több ezer olyan Instagram bejegyzés is megjelent, amely valamilyen mesterséges intelligencia segítségével generált képpel közölt valamilyen Ferenc Pápa halálával kapcsolatos hírt, ám ezekben is rosszindulatú link hivatkozásokat rejtettek el.
A hosszú távú tapasztalatok azt mutatják, valahányszor valamilyen jelentős híresemény történik a nagyvilágban, az ezek kiaknázását célzó csalások azonnal beindulnak és számuk meredek emelkedésbe kezd. Gondoljunk csak a Covid időszak alatt tapasztalt rengeteg csalásra, visszaélésre, ilyenekkel magyar nyelven is találkozhattunk.
Sajnos az is jellemző volt, hogy még Ferenc Pápa életében is rengeteg hamis híreket terjesztettek róla, többek közt például hogy állítólag támogatta az autista vagy alkoholista beteg eutanáziáját.
De azt is hamisan állították, hogy állítólag gratulált volna Putyin elnök újraválasztásához.