Sokszor és sokat vétkezünk a biztonság terén, többek közt a megfelelő minőségű jelszó kiválasztása okoz gondot sokaknak, és akkor a kívánatos legalább negyedéves cserélgetésről még nem is ejtettünk szót. Pedig a Win32/Conficker féreg megadja az apropót hozzá: nem csak a befoltozatlan MS08-067-es biztonsági közleményben ismertetett Windows sebezhetőség a lehetséges gyenge pont, de a rendszerszintű megosztásokhoz használt túl egyszerű, és így a féreg által szótárral könnyen kitalalálható jelszavak is.
Egyes jelentések szerint már ausztriai közhivatalokban, kórházakban, bútorboltokban is felbukkant, és tömeges elterjedésétől tartanak az F-Secure webblogja szerint is, bár valószínűleg a 9 millió darab megfertőzött számítógép csak egy saccolt adat. Voltak incidensek ausztriai magánbankban, sőt Bulgáriában minisztériumi valamint rendőrségi gépeknél is okozott kalamajkát. A frissítési hajlandóság tehát csak az egyik fontos probléma, amit nem is szabadna halogatnia senkinek. Mindenesetre vállalati környezetben rendkívül bosszantó lehet, ha a sűrű jelszópróbálgatás miatt valódi, legitim juzereket zár ki a hálózat a sikertelen kísérletek miatt - itt külön utánajárás, beállítgatás szükséges, hogy az illető ismét munkába tudjon állni. Persze ennél már csak egy rosszabb, ha a gyenge jelszó miatt mégis sikerül a kártevőnek belépnie a nevünkben.
A Conficker - aminek immár saját Wikipédia szócikke is van - rendületlenül tör előre és működéséhez Metasploit egyik modulját is felhasználták a McAfee kutatói szerint.
Vagyis a javítófoltok letöltése és futtatása, valamint a megfelelően beállított és frissített antivírus mellett azért érdemes egy kis időt szánni a szofisztikált jelszóválasztásra is, ingyen van, és nagyon úgy tűnik, rendbetételét, beállítását már csak ezért sem érdemes sokáig halogatni a történtek láttán.
cworm (törölt) 2009.01.21. 11:32:48
Tehát ha valaki pl nemlétező szavakat, esetleg mondatokat használ jelszónak, az jóval védettebbnek érezheti magát, vagy nem?:) Főleg ha mondjuk magyar vagy más, nem angol szavakat használ.
Csizmazia Darab István [Rambo] · http://antivirus.blog.hu 2009.01.21. 11:59:13
Ez így van, az esélyeink jobbak a nyelvi elszigeteltségünk miatt. Azért a legtutibb, ha mindenből: kisbetű, nagybetű, szám, és egyéb írásjel is fel van használva hozzá jó hosszan, és jól összerázva, nem keverve ;-). Az egyediség, a különcség, a túlfejlett paranoia itt kimondott haszon.
A feltörés első lépése szokott a szótáralapú lenni, ha ennyi is elég a sikerhez, addig nem is lépnek tovább a sokáig tartó egyéb módszerek felé, pl. bruto force, stb.
És elvileg akármilyes királycsászár jelszavad van, időnként negyedév, félév, de legalább évente érdemes cserélni, pl. felnyomják a hivatalt, vagy a szolgáltatót, nem fog sietni beismerni az incidenst, a te "sdkjh(=76ugkLéLLp+!%553" jelszavad pedig akármennyire furmányos, ott lehet az SQL adatbázissal együtt a támadó ölében.
r@ek (törölt) 2009.01.21. 15:18:46
...amitol persze nem esek ketsegbe, mert azert egy 23 karakteres salted hash feltoresere korulbelul semmi esely nincsen :-DDD
lacyc3 · http://www.lacyc3.eu 2009.01.24. 16:32:18
Csizmazia Darab István [Rambo] · http://antivirus.blog.hu 2009.04.27. 11:20:46
www.hirado.hu/Hirek/2009/04/27/10/Nem_mindenki_orult_.aspx