Néhány napja ismét reflektorfénybe került a webkamerával való illetéktelen megfigyelés, pedig már eddig is növekvő érdeklődés övezte a témát a kártevő terjesztők részéről. Nemrég a BBC írt meg egy ilyen esetet, ahol egy fiatal lány volt a kukkolás szenvedő áldozata. Emellett a folytatásban azt is megtudhatjuk, mire is használható még egy sebtapasz.
Mi is már 4-es sorszámmal folytatjuk a kis sorozatunkat a tárgykörben, amelyben a "halott indián a jó indián" mondás analógiájára a "csak a letakart webkamera a jó webkamera" okosságot tarthatjuk aktuális axiómánknak. A legfrissebb incidensnél Rachel Hyndman 20 éves glasgowi lány korábbi kedvenc szokása volt, hogy miközben a kádban fürdött, vitte magával a laptopját, és DVD-t nézett rajta. Egy ilyen fürdőzés közbeni filmezés közben egyszer csak azt észlelte, váratlanul bekapcsolt a webkamera. "Szörnyű érzés volt a privát szféra ilyen fokú megsértése" - mondta el később.
Érdekes momentum, hogy a lopott bankkártya azonosítókhoz hasonlóan itt is különböző árfolyamok léteznek a feketepiacon, ahogy a PIN kód ellenőrzött USA-beli accountok drágábbak, mint a lopott kelet-európai accontok, itt is a női felhasználók webkameráihoz tartozó hozzáférés áráért - ami mindössze 1 amerikai USD - száz férfi használóhoz való webkamerát lehet kapni. Az elkövetők gyakran fiatalkorúak, akik kíváncsiságból, és persze a pénzkereset miatt is csomagonként - 100 vagy 500 webkamera hozzáférést egyben - értékesítik a kémprogrammal fertőzött gépekhez való rejtett távoli hozzáférést.
Legutóbbi epizódunkban már írtunk a kamera takarásról, amihez a korábbi megboldogult autópálya matrica szabatos felragasztása volt a kiinduló alap: 4-5 előragasztás a pólónkra vagy a farmerünkre, és csak utána a helyére - ez biztosítja, hogy ne ragasztózza össze csúnyán a felületet és később könnyen fel-le lehessen szedni. A mostani eset után azonban Mikko Hypponennek adjuk a legjobb ötletet megvalósító megoldásért járó elismerést, a nyertes kép alant :-)
Mit tehetünk mi felhasználók az éppen használaton kívüli kamera kihúzásán, illetve letakarásán felül? A sebezhetőségeket kihasználó kémprogramok miatt feltétlenül fontos rendszerünk javítófoltokkal való frissen tartása, valamint a naprakész vírusirtó, és tűzfal. Ne kattintsunk ismeretlenektől jövő kéretlen üzenetek mellékleteire, ez a leggyakoribb forrása a trójai kártevőknek, kémprogramoknak. Emellett érdemes alaposan meggondolni, mielőtt ismeretlenekkel chatelés közben megosztanánk saját webkameránk képét. Sose vigyünk webkamerás gépet intim helyekre: fürdőszoba, WC, öltöző, a fiataloknak, gyerekeknek pedig tanítsuk meg, mire vigyázzanak, mik lehetnek a kockázatok. Ha pedig esetleg azt tapasztaljuk, hogy támadás áldozatává váltunk, haladéktalanul jelentsük azt a hatóságoknak.
álfirkász · http://narancsosliba.blog.hu/ 2013.06.24. 21:02:34
különvélemény 2013.06.24. 21:02:58
= patch/peccs - update/ápdét - frissítés - javítás/javítócsomag
Mindegyik ismertebb kifejezés, bár a magyar rovásíráshoz nem értek.
Letakaráshoz meg a legegyszerűbb a mindenhol elérhető post-it egy kis ragasztós darabja, az garantáltan nem hagy ragasztónyomot maga után.
különvélemény 2013.06.24. 21:05:12
Láttam már BIOS-ban letiltott eszközt Windowsban felismerve, de ez nagyon ritka.
Csizmazia Darab István [Rambo] · http://antivirus.blog.hu 2013.08.16. 09:42:00
velvet.hu/sztori/2013/08/15/feltortek_webkamerajat_kukkoltak_a_tinikiralynot/