Szinte idilli állapotot mutat, ha kicsit visszaevezünk a múltba, és a Magyar Elektronikus Könyvtárból is elérhető "Víruslélektan" című könyvben lapozgatunk. Az 1990-ben kiadott írásban "mindössze" 5-6 ezer közé eső vírus mennyiségből kimazsolázott érdekességekből kapunk ízelítőt, leírásokat, háttérinformációkat.
Manapság viszont egyre sokasodnak a beszámolók arról, hogy a megjelenő kártevők száma hihetetlen mértékben emelkedik. Íme egy riasztó kép az AV-Test.org oldal adataiból.
Az explonenciális növekedésről több antivírus cégnél is beszámolnak, a Sunbelt szerint a kisebb AV vállalatok nem is fogják bírni a versenyt, az F-Secure jelentése pedig napi 17 ezer! kártevő megjelenéséről számol be, amit nyilvánvalóan hagyományos, kizárólag kézi elemzéssel - adatbázisalapú bővítéssel - képtelenség feldolgozni.
Minden nagyobb víruslaboratóriumban bevezettek már valamilyen megoldást, amellyel a kevésbbé kiemelt variánsok automatizált elemzése és vírusadatbázis bővítése történik, és így a szűk keresztmetszetet jelentő magasan képzett emberi erőforrást a kiemelt esetekre tudják fordítani.
A felismeréseknél eddig is komoly erőfeszítések történtek a generikus, egész családokat azonosító jellemzők meghatározására, de kétségkívül ésszerű megoldás emellett a proaktív technikák használata, így korábban a virtuális kódemuláció, mostanában a heurisztikus felismerés kerül egyre jobban előtérbe. Az ESET programjai rendkívül erős heurisztikai képességekkel rendelkeznek, ez pedig nem csak hatékonyan ismeri fel az új kártevőket, hanem kevés esetben hibázik, azaz riaszt tévesen nem vírusos állományokra. Az itt használt úgynevezett Kiterjesztett heurisztikának (Advanced Heuristics) éppen az a feladata, hogy proaktívan ismerjen fel vadonatúj, korábban még ismeretlen kórokozókat.
Érdemes még az alábbbi táblázatra is rápillantani: nem minden operációs rendszerre jellemző ez az elképesztő növekedés, a leginkább támadott Windows platformmal szemben a MacIntosh és a Linux már évek óta tudja tartani a száz alatti darabszámot.
BenkoG 2008.02.05. 14:27:28
Nem vagyok próféta,a szemüvegemen nem tükröződnek vissza zöld terminál-karakterek a félhomályban, nem irányítom billentyűzetről a grafikus felületet (ahogy a filmipar ezt próbálja bizonygatni) - kényelmes vagyok és "egerészek". Mindazonáltal most is igazolva látom: lesz még fogaknak csikorgattatása... napi 17ezer új vírus... ajjaj. Hámmég a Windows. Ajjajaj!
BenkoG
BenkoG 2008.02.05. 14:29:51
BenkoG
Csizmazia Darab István [Rambo] · http://antivirus.blog.hu 2008.02.05. 15:50:22
Igazából egyrészt ezek az alternatív platformok valóban sokkal biztonságosabbak - hogy csak annyit mondjak, a programok nem a rendszer könyvtárba szemetelnek, hanem a /home-ba, userként csak akkor kell begépelni a root jelszót, ha olyan műveletet végzel, amihez tényleg kell, stb., stb. - de azért a megtévesztés itt is meg fog majd jelenni, én is attól tartok. Ha divat lesz áttérni, akkor sok olyan képzetlen ember is ül majd a gépek előtt, aki eddig bambán kattintgatott az Outlook Express levél mellékletekre, itt pedig a "kodekcsomagokra", ingyen játékokra, hamis ellenőrizetlen forrásból származó programokra fog kattintgatni. Ha elér egy elég jelentős számot a Mac és Linux felhasználók tábora, én is attól félek, hogy eleinte virtusból, később pedig kőkemény üzleti okokból ráindulnak a kártevő készítők. Több mint tíz éve Linuxozom, szerencsére egyelőre valóban nagyságrendekkel biztonságosabb.