Volt már korábban is hasonló kezdeményezés, ahol az amerikai hatóságok 10 millió dollárt ígértek a nyomravezetőknek a DarkSide ransomware bandavezérekkel kapcsolatos információkért.
Ezúttal ismét 10 millió dollárt ajánlanak olyan tippekért, amely az orosz gyökerű BlackCat/AlphaV ransomware csapattagok azonosításához, tartózkodási helyéhez vezethetnek, és további 5 milliót, amely az alvállalkozói közreműködőket segít leleplezni és letartóztatni. Az FBI szerint a BlackCat bűnözői csoport 2023. szeptemberéig legalább 300 millió dollárnyi (kb. 180 mrd HUF) váltságdíjat gyűjtött be több, mint 1000 áldozattól.
A felajánlott jutalmakat az U.S. Transnational Organized Crime Rewards Program (TOCRP) nevű szervezet fedezi, amely 1986 óta összesen már 135 millió dollárt fizetett ki hasonló bejelentők részére például a Hive, a Clop, a Conti, a REvil (Sodinokibi) illetve a Darkside csoportokkal kapcsolatosan.
A külügyminisztérium egy dedikált Tor szervert is létrehozott, amely a BlackCat/AlphaV és más hasonló keresett bandákról való bejelentések küldésére/fogadására használható. Az orosz támogatású ALPHV csoport 2021. novemberében jelent meg, és a feltételezések szerint a korábbi DarkSide és a BlackMatter bandák egyesüléséből jött létre.
Emlékezetes akcióik között említhetjük például a 2021. májusi Colonial Pipeline csőhálózat elleni támadásukat. Egy átmeneti kényszerszünet után újra megjelentek BlackMatter név alatt, ám az FBI hosszas nyomozás eredményeként feltörte a csoport szervereit, és lelőtte a Tor-tárgyalási és kiszivárogtató oldalait.
Ám 2022. februárjától megint feltámadtak BlackCat/AlphaV néven, ismét akcióba léptek, és célzottan a világ kritikus infrastruktúráinak fő támadói lettek.
Rengeteg velük kapcsolatos incidensről olvashattunk, többek közt egy luxemburgi székhelyű Enveco nevű energiaszolgáltató hálózat ellen indítottak támadást, a Western Digitalt informatikai rendszeréből is sikeresen ügyfél-információkat loptak el, valamint a németországi Motel One szállodalánc is elszenvedett egy masszív zsarolóvírus akciót.
Nem válogatnak a célpontok közt, például tavaly az Egyesült Államokban nyolc kórházat és több mint 30 klinikát üzemeltető Norton Healthcare került a célkeresztjükbe, ahonnan 2.5 millió betegadatot loptak el.
Mindeközben új versenyzők is megjelentek a terepen, köztük az Akira és a 8Base ransomware csapat jelentős számú támadást hajtott végre.
A különféle zsarolóvírusokhoz köthető bűnözői csoportok aktivitását a hírek mellett például a www.ransomlook.io weboldalon is nyomon tudjuk követni.