Idén is volt pár olyan alkalom, amikor valami miatt az átlagnál is nagyobb érdeklődés kísért egyes bejegyzéseket. Összességében 83 alkalommal kerültünk az Index vagy blog.hu címlapra, de megmutatjuk azt az öt témát, ami az idei évben a legjelentősebb nézettségi számokat indukálta.
Az MBH banki adathalászat úgy tűnik, sokak érdeklődését felkeltette, ez a poszt került a toplistánk 5-ik (3722) helyére. A bank nevével visszaélő üzenet sürgetett, és kattintásra kérte a felhasználót azzal az ürüggyel, hogy az MBH-fiókunk jelszava állítólag 24 órán belül lejár.
A felfüggesztés elkerülése érdekében a mellékelt adathalász linken kértek bejelentkezést. Figyelemreméltó változás a korábbi évekhez képest, hogy minden egyes bank célkeresztbe került, és hogy nyelvileg már sokkal jobb minőségben készítik a bűnözők az átverős leveleket.
Egyre sűrűbben fordulnak elő úgynevezett SIM swap csalások, amelyeknél ellopott személyes adatok birtokában átveszik az irányítást az áldozat mobiltelefon előfizetése felett. Ilyen incidensből Magyarországon is történtek már komoly pénzveszteséggel járó esetek, ami után a hazai mobilszolgáltatók némileg szigorítottak a SIM kártya csere intézési szabályain.
A Top 4-es bejegyzés (4022) arról számolt be, hogy a T-Mobile USA alkalmazottai arra panaszkodtak, hogy csalók SMS üzenetekben keresték meg őket azzal, ha hajlandóak lennének SIM cserés csalásban részt venni, kártyánként 300 dollárt (cirka 110 ezer forint) kaphatnak a bűnözőktől.
A harmadik, immár dobogós helyezett az a poszt lett 6612 megtekintéssel, amelyik azt járta körül, mennyire biztonságos a Temuról történő rendelés. Szóba került, milyen csalások, visszaélések, panaszok kerültek felszínre a kétségkívül nagy hírveréssel és hihetetlenül olcsó akciókkal debütáló kínai online kereskedelmi szolgáltató, a Pinduoduo nyugati piacterével kapcsolatban.
A beszámolók között igen sok hamis, vagy hamisított termék is említésre került, illetve hogy egyes csalók már egyenesen a Temu nevével éltek vissza, hogy a felhasználókat megkárosítsák.
Ezüstérmes bejegyzésünk (7435) az MBH bank elleni adathalász próbálkozás újratervezése volt, ezúttal pár hónap után ismét lejárt jelszó miatt ijesztgették a felhasználókat. Itt érdemes megjegyezni, hogy a bankok nevével visszaélő telefonhívásos csalások miatt jó néhány bank elkezdte a mobil appokba beleépíteni azt a lehetőséget is, hogy ellenőrizhető legyen a banki telefonhívások forrása is.
Ott egy külön menüpont segítségével láthatóvá válik, valóban a banki ügyintéző hívott-e minket.
És végül jöjjön a leglátogatottabb blogposzt, ami nem más, mint a jó öreg átverős csomagküldős SMS módszer, ami úgy tűnik, nem tud kihalni. Pedig az első nagy tarolás még 2021-ben történt a FedEx nevével visszaélve, és amiatt morgolódtunk, hogy ennyi idő után már mindenki megtanulhatta volna, hogy ne dőljön be egy ilyen átlátszó csalásnak és/vagy futtasson a telefonján vírusvédelmi programot.
Pedig az intő jelekből itt is piramist lehetne építeni: +33-as francia számról jön, unga-bunga linkre akar irányítani, nem kellene telepíteni semmit egy nyomkövetéshez, utána meg nem kellene Krisztustól napjainkig minden létező alkalmazás engedély megadni egy ilyen kétes appnak, amit ráadásul valamilyen hivatalos piactéren kívül mukinyulas linkről akarnak ránk sózni.
Ez volt tehát a 2024-es év, amitől hamarosan búcsút vehetünk, de vírusok, csalások, adathalászat és egyéb megtévesztések jövőre is lesznek szép számmal, szóval egyelőre annyi biztos, hogy 2025-ben sem maradunk majd hasonló toplista nélkül.